Buddy Holly
wikipedia 2007.03.31. 22:58
...
lete
Negyedik gyerekknt szletett, desapja Lawrence Holly szab volt s ruhaelad nem jtszott semmilyen hangszeren, desanyja Ella, aki viszont muziklis volt. Texas llamban mindenkinek becenevet adnak, gy kapta a csaldjtl a "Buddy" nevet, melyet mvszete sorn hasznlt. A Holly csald igazi muzsikus csald volt, idsebb testvrei, Larry s Travis tantottk meg gitrozni. Nvre, Pat duettet nekelt desanyjval estnknt zongora mellett. Minden vasrnap a Holly csald a helyi baptista templomban nekelt.
Lubbock, "a Templomok vrosa" ebben az idben konzervatv volt s nem volt mentes a faji megklnbzetsektl. pp ezrt Buddynak kevs lehetsge volt kzvetlenl a feketkkel s zenjkkel megismerkedni, br szeretett volna, hiszen zenjket a "the rhythm and blues"-t a a helyi rdikban hallgatta.
11 ves korban Buddy elkezdett zongoraleckket venni, de hamarosan tvltott elektromos gitrra majd jabb 20 lecke utn akusztikus gitrra.
1951-ben Buddy tallkozott Bob Montgomery-vel, aki szintn gitrozott s country zenket nekelt. Montgomery kivl rzkkel rendelkezett a Hank Williams ltal jtszott country zenhez, pp ezrt Williams countrynekes s Montgomery volt ebben az idszakban Buddy zenei vilgnak meghatrozja.
A kezdetek
Termszetes, hogy egytt lptek fel, magukat "Buddy and Bob"-nak hvtk, fiataloknak jtszottak sszejveteleken, valamint a helyi rdiban. Repertorjuk hagyomnyos country zene volt, egy kiss megspkelve a sajt varicijukkal.
Buddy s Bob Lubbeckben sikeresek lettek. Hamarosan egy basszusgitros csatlakozott hozzjuk: Larry Welborn.
1950 s 1952 kztt a helyi klubban lptek fel, valamint a helyi iskola eladtermben, nha basszus-gitr ksrettel, ritkbban dobksrettel. Felllsuk meghatrozta stlusukat, ltalban Bob nekelt.Holly tipikusan antisztr kinzettel rendelkezett: szemveges volt, alacsony s a sznpadon nemigen tudott mozogni. Amikor nhanapjn nekelt; akkor ezt a htrnyt az egynisge ptolta.
Amikor Buddy s Bob befejezte az iskolit, tbbet lptek fel ifjsgi klubokban s a tvolabbi helyszneken. A fellpsi helysznek kztt a Lubbock-i "Cotton Club" s a "Bambaloo Club", az "Union Hall" Carlsbad-ban s az Amarillo-i "Clover Club" a meghatroz, elad-mvszetkre pedig ekkor a "Western and Bop" zene, azaz a western-zene s a tnczene.
A helyi rdi, a KDAV szintn segtett Buddy s Bob karrierjben. A KDAV, msorpolitikja szerint elsdlegesen country-zent jtsz, rdiban minden hten futott a "Sunday Party" nevezet msoruk, a chikagi "National Dance Barn" msor mintjra. Buddy s Bob gyakran szerepelt ebben a vasrnapi msorban. A msorokban hagyomnyosan country zent jtszottak, Bob nekelt. 1954-ben Buddy elkezdett nekelni blues s tnczenei szmokat a showban. Br partnersgk ideje alatt Montgomery volt a zeneszerz, Buddy is elkezdett szmokat rni, ebben az idszakban keletkezett a "Heartbeat" s "Love's Made a Fool of You" cm szma, ami csak jval ksbb jelent meg lemezen.
Br mg nem volt lemezkiadjuk, de Buddy karrierjben a KDAV s a "Sunday Party" dntnek bizonyul. A KDAV ugyanis szponzorlt country zene s korai rock and roll koncerteket Lubbockban. A rdiad gyakran hvott meg msorba, a "Sunday Party"-ba country s tnczent jtsz sztrokat, Ferlin Husky, Marty Robbins, Porter Wagoner-tl egszen Elvis Presley-ig. gy Buddy tallkozhatott az akkori sztrokkal is, st zenjt msok is megismerhettk.
Oktberben a csapat kiegszl egy dobossal, Jerry Allisonnal. 1955. oktber 14-n a Bill Haley and the Comets elkezdett jtszani a Fair Park-ban, el-zenekaraknt olyanokkal, mint Jimmie Rodgers, Hank Snow s a Lubbock-i csapat, "Buddy, Bob, and Larry." nven. A Fair Parki koncerteket Eddie Crandall jegyezte, aki akkor Marty Robbins managere volt.
Eddie Crandall-nak megtetszett Buddy eladsmdja, s egy lemezfelvtelt ajnlott fel neki. Holly s Bob Lubbock-ban tovbbra is helyi klubokban jtszottak s fellptek azokon a koncerteken, ahol a meghvott sztrok a krzetben koncerteztek.
Eddie Crandall invitlsra 1956-ban kttt Buddy Holly szerzdst a Decca Records-al. A lemezfelvtelre se Bob Montgomery, se Larry Welborn nem ment el, egyszeren nem vonzotta ket ez a lehetsg, gy az els stdifelvteleken (Nashville, 1956. janur 26., Owen Bradley's recording Studio) a Decca ltal kivlasztott zenszek ksrtk: Don Guess, egy msik Lubbock-i fi jtszott a basszgitron, s Sonny Curtis ritmusgitron. A dobos Allison volt, aki szintn az Hutchinson iskolba jrt, de mg csak az els vfolyamon.
Holly tbbek kztt egy olyan szmot is felvett ("That'll Be the Day"),ami egy sikeres szm tirata volt. A stdiban felvett szmok kztt volt a "Blue Days, Black Nights", ami ksbb Holly els kislemeze volt. A cmkn ez olvashat: "Buddy Holly". A felvtel fogadtatsa kedvez volt, de mgsem vltotta be a hozz fzd piaci remnyeket. A lemez nem volt sikeres, mert Holly s a Decca ltal kivlasztott ksrzenekar nem tudta visszaadni hangulatban Buddy Holly sajt gitr s a sajt zenekar hangzsvilgt. (Ez a lemez "That'll Be the Day," --- "I'm Looking for Someone to Love" 1957. mjus 27-n jelent meg.)
Ettl kezdve kezdett Holly szmokat rni. (Egyike ezek kzl a "Cindy Lou" ami egyik legsikeresebb szmnak bizonyult "Peggy Sue" cmen - a cmvltoztatst a ksbbi bandatag, dobos, Jerry Allison javasolta).
A siker
1957. februr 25-n Holly s jjalaktott zenekara, a Crickets (Niki Sullivan, Jerry Allison s Joe B. Maudlin) Clovisban (j Mexik) a Norman Petty stdiban rgztette "That Will Be the Day" rock verzijt. A szalagot elkldtk a Roulette Companynak. A cget rdekeltk Holly dalai, de nem rdekelte ket Buddy Holly s a zenekara. rzkeltettk, hogy nem rdekeltek ms rockzenei sztrok menedzselsben a nluk leszerzdtt sztrok, Buddy Knox s Jimmy Bowen mellett. Buddy ragaszkodott sajt nekhez s zenekarhoz, a Crickets-hez.
Petty Normann javasolta, hogy a demkat kldjk el, Peer-Southern-nek, egy New York-i kiadnak. Peer-Southern tadta a demt Bob Thiele-nek, aki a Brunswick Records-nl volt (a Decca egyik lenyvllalata). Petty Normann lett a zenekar managere s producere. Petty ragaszkodott hozz, hogy a Crickets a Brunswick kiadval szerzdjn le, mint zenekar, mg Buddy Holly a Coral nev kiadval szerzdjn. Petty megrezte, hogy Buddy Holly lesz a kvetkez csillag a rockzene terletn. Ez a stratgija ksbbiekben ktszeres bevtelt jelentett szmra, s ez vezetett Buddy Holly s kzte az ideiglenes szaktshoz.
Mivel a Decca-nl volt az eredeti "That'll Be the Day" joga, gy sszertlen volt, hogy Brunswick kiad rszrl Holly a nevvel fmjelezze ezt a dalt. gy a lemez 1957 jniusban a " the Crickets" eladi nvvel jelent meg. Kezdetben a lemez eladsi pldnyszma alacsony volt, viszont augusztustl nvekedsnek indult s egy hnappal ksbb a legsikeresebb lemeze lett a cgnek.
A Coral krlbell ugyanekkor dobta piacra a Buddy Holly nevvel jelzett "Words of Love" lemezt. rdekessge, hogy a "Words Of Love" felvtel a Diamonds-tl s ennek Boddy Holly fle beat vltozata hrom hten keresztl egyszerre volt a piacon.
Augusztusban a zenekar keleti turnra indult, Washingtonba, Baltimore-ba s New York Citybe. Egy ht alatt a The Crickets npszer lett mg a hagyomnyosan feketk lakta terleteken is. 1958 mrciusban Buddy Holly s a Crickets Nagy Brittaniban lpett fel. A zenekar hamarosan az amerikai televzik kedvence lett az "American Bandstand," "The Arthur Murray Dance Party," s vgl a leghresebb az "The Ed Sullivan Show" Megjelennek lemezen a "Peggy Sue," --- "Everyday", majd az "Oh Boy!," -----"Not Fade Away," melyek mr nhny millis pldnyszmot rtek el.
Folyamatosan turnztak s rta a szmokat, nem volt olyan hnap, hogy vagy Buddy Holly, vagy a Crickets ne szerepelt volna a slgerlistkon. Tbbszr is szerepeltek a "The Ed Sullivan Show"-ban, a legismertebb TV msorban.
Buddy Holly oktberben szaktott Petty Normannal. 1958 novemberben Buddy Holly s a The Crickets visszatrt Lubbock-ba. Buddy lemezeladsai cskkentek, stlust megvltoztatta a kemnyebb rock and roll-rl egy lgyabb stlusra. Ez a stlus azonban a Crickets-nek nem teszett, ezrt Holly szaktott a Crickets-el, elhagyta Lubbock-ot s visszatrt Petty Normannhoz. New Yorkba kltztt. A The Crickets tovbbmkdtt a gitros Sonny Curtis, Joe Maudlin, s Jerry Allisonnal, a dobossal s kiegszlt klnbz vokalistval. Visszatrtek a Petty egyik kiadjhoz, a Clovis-hoz
Buddy Holly 1958. augusztus 15-n sszehzasodott Maria Elena Santiago-val.
Az utols turn
Az utols Buddy Holly kislemez a "It Doesn't Matter Anymore," --- "Raining in My Heart" volt, 1959. janur 5-n jelent meg ( A Coral kiadsban megjelent szmok a slgerlistt vezettk a halla napjn).
1959-ben szl turnba kezdett a Tommy Aallsup ltal vezetett httzenekarral, a The Winter Dance Tour Party keretben pedig sztrokkal egytt lpett fel Amerika terletn tbbek kztt Ritchie Valensel. Az egyik llomson Duluth-ban (Minnesota) lpett fel a fiatal Bobby Zimmerman, a ksbbi Bob Dylan.
Buddy Holly utols fellpse a Surf Ballroom -ban (Clear Lake, Iowa) volt 1959. februr 2-n. A koncert utn Buddy Hollyk gpet breltek, hogy a fraszt buszozst a kvetkez helysznre elkerljk.
1959. februr 3-n Buddy Holly replgpre lt egy ngylses Beechcraft Bonanza gpre J.R Richardson-nal (The Big Bopper) Ritchie Valens-el s a piltval, Roger Petersonnal, hogy a kvetkez fellpsk helysznre Moorhead-ba (Minnesota) repljenek. A replgp ers havazsban szllt fel, s nhny mrflddel tvolabb lezuhant. Mindannyian letket vesztettk.
A “The Winter Dance Party” koncertsorozat folytatdott. Egy akkor ismeretlen nekes Bobby Vee nyitotta meg a koncertet, s kt j nekes Fabian s Paul Anka lpett fel. "The show must go on".-mondta a producer.
Hatsa
Buddy Holly zenje hatssal volt kortrsaira, a the Crickets, Bobby Vee, Tommy Roe "Sheila" (1962), Bobby Fuller Four, Beatles, Rolling Stones, Bob Dylan, Grateful Dead, Linda Ronstadt, Bruce Springsteen, s Elvis Costello zenjre is. Dalait sokan feldolgoztk. Buddy Holly szalonkpess tette a szemveges nekeseket is (John Lennon errl gy nyilatkozott: "Buddy Holly elfogadhatv tette, hogy valaki szemveget viselt. N voltam Buddy Holly") Magyarorszgon Szrnyi Leventt, akinek szintn alacsony a termete, szemveges volt, gy becztk: "a kis Buddy Holly".
John Lennon kezdeti stlusa is sokat ksznhet Buddy Hollynak Paul McCartney, aki szintn nagy Buddy Holly rajong volt, kezdeti stlusukrl mondta: "Legalbb az els negyven, ltalunk rt dal Buddy Holly hatsra szletett". Egy 1958-as amatr felvtelen hallhat a Quarry Men zenekar, ahol (Paul McCartney, John Lennon s George Harrison egy Buddy Holly szmot a „That'll Be the Day”-t jtszott.
A Rolling Stones slgerlists debtlsa is Buddy Hollyhoz kthet: 1964. mjus 2-n a Billboard Hot 100-as listjn, Buddy Holly „Not Fade Away” cm dalnak a feldolgozsval a 98. helyre ugrottak, ez volt az els slgerlists szmuk.
Don McLean Buddy Holly letrl nekelt egy dalt: az American pie-t, melyben a replszerencstlensgrl nekelte: "lttam a stnt kacagni aznap, amikor a zene meghalt".
Albumok, kislemezek
-
Albumok
-
Only The Love Songs 2002
-
The Singles + 2002
-
The Ultimate EP Collection 2001
-
Forever 22 2001
-
The Very Best Of Buddy Holly 2000
-
20th Century Masters: The Millennium Collection... 1999
-
Legend Lives 1998
-
Greatest Hits [Remaster] 1996
-
Greatest Hits [Gold Disc] 1995
-
The Buddy Holly Tapes 1995
-
Oh Boy 1995
-
Original Voices Of The Cricket 1993
-
Words Of Love 1993
-
Buddy Holly (Bella Musica) 1990
-
Legend: From The Original Master Tapes 1985
-
From The Original Master Tapes 1985
-
The Great Buddy Holly 1983
-
For The First Time Anywhere 1982
-
20 Golden Greats 1978
-
Holly In The Hills/Giant 1965
-
Reminiscing/Showcase 1963
-
Reminiscing 1963
-
That'll Be The Day/Remember 1961
-
Buddy Holly 1958
-
The Chirping Crickets 1957
-
Kislemezek
-
It Doesn't Matter Any More / Peggy Sue
-
Oh, Boy! / Not Fade Away
-
Peggy Sue / Everyday
-
Rave On / Raining In My Heart
-
That'll Be The Day / I'm Looking For Someone To Love
|